info@aaaelektronika.cz +420 722 702 122

Perfektní anglická souhra reproduktorů KEF a elektroniky CREEK

Dnes jsme vyzkoušeli nejvyšší modely anglické značky Creek a to integrovaný zesilovač 100A + CD přehrávač, USB DAC 100CD s výborně hodnocenými reproduktory řady Q: regálovými reproduktory KEF Q350 a sloupovými reproduktory KEF Q950 s kabely americké značky NORDOST, která patří k absolutní špičce v konektivitě a napájení!

To že Creek modely spolu skvěle zahrají, bylo tak nějak jasné :-) Cílem testu nejsou podrobné rozbory testovaných skladeb nebo recenze zesilovače a CD přehrávače, ale spíše myšlenka nebo chcete-li 2 různé názory, jestli je lepší mít slušný zesilovač a daleko dražší reprobedny se solidní kabeláží nebo tzv. vytáhnout z reprobeden uplně maximum, tedy dražší zesilovač a skvělé kabely, ať už reproduktorové nebo napájecí. A protože jeden z testerů je silným zastáncem SACD nosičů, museli jsme proto vyzkoušet také tento zdroj, což nám umožnil skoro 20let starý SACD přehrávač od SONY řady QS.

Jako první jsme zapojili regálové reproduktory KEF Q350 k setu Creek 100A a 100CD, mezi sebou propojenými signálovýni XLR Nordost Blue Heaven, repro-kabely Nordost Heimdall 2, jako napájecí kabel sloužil Nordost Heimdall vyvedený ze síťové filtrace Nordost QB4mkII. Tedy samá dobrá společnost :-)

CD přehrávač jsme krmili osvědčenou rockovou kvalitou od Eagles: Hotel California, pop rockovou Depeche Mode: Broken Frame, vážnou hudbou Frederick Fennel - Trittico (HDCD) a z SACD výběru kde byli Celin Dion - That's the way it is, Ricky Martin - She Bangs, Jenifer Lopez - Let's Get Loud nebo Carlos Santana - Black Magic Woman.

CD přehrávač CREEK 100CD disponuje vestavným Bluetooth přijímačem již od výroby a proto by bylo velkou chybou ho nevyzkoušet. Spárování se smartphonem proběhlo bezproblémově během pár vteřin. Pro přehrávání jsme zvolili aplikaci foobar2000, kde je hudba nahrána v CD kvalitě. Výsledek byl skvělý, příjemný poslech pro moderního uživatele, který preferuje digitální hudbu před CD.

Tak a jak to vlastně celé hrálo? Popravdě jsme byli ohromeni co takové "malé" regálové reproduktory za necelých 14 tisíc korun dokáží zahrát! Evidentně jsme šli až za hranu možností, na rovinu kdybych neznal cenovku KEF Q350, tipoval bych 30 tisíc korun a výše! Skvělý prostor, pestré výšky a přesné středy, k mému překvapení jisté na basech. Než jsme přehodili na základní reprokabel Nordost White Lighting, museli jsme vyzkoušet zvuk z nosičů SACD. Říkali jsem si, že to snad ani lepší být nemůže a ejhle, několika násobný datový tok a vyšší frekvenční rozsah dal za své! Teprve teď jsme si jisti, že to lépe ani nejde...ohromná dynamika při popových skladbách, kdy máte tendenci neustále otáčet hlasitost doprava, skvělý prostor v rockové pecce Hotel California, je až neuvěřitelné co KEF Q350 dokáže zahrát, u Depeche Mode působivé klávesy nebo pevné basy u vážné hudby Fredericka Fennela.

Najdeme zde něco, co nám třeba nesedlo nebo vadilo? Toť otázka, hlas zpěváka/čky by mohl být u CD výraznější (u SACD jsem už ten pocit tolik neměl, kolegovi se to naopak líbilo, prostě klasika, v hudbě to ucho máme každý jinak :-) ). Ale vzhledem k tomu, že celkově klidnější přednes je vlastností reproduktorů KEF, už jsme tušili, co čekat.

Po zapojení "vstupního" kabelu Nordost White Lighting zvuk neztratil na detailech, ale jako by se vytratila hutnost a dynamika (berte prosim s nadhledem, kdyby jsme tento kabel zapojili na poprvé, budeme velice spokojeni), ale prostě po předchozí zkušenosti tomu něco chybělo. O to víc jsme byli zvědavi na druhý v řadě v ceníku Nordost a to jsou Purple Flare. A bylo to opět tam, ne jako u Heimdallu, ale přeci jen cenovka Nordost Heimdall je výrazně vyšší :-).

To samé zapojení jsme použili i při výměně za nejvyšší model reproduktorové řady KEF Q950. Kolega se těšil na Jenifer Lopez a Rickiho Martina v SACD výběru a evidentně byl nadšen! KEF Q950 nezklamaly, ba naopak, živost, hutnost a objem byl fascinujicí! Obklopovala nás plná místnost popového rytmu v podobě zmíněných zpěváků. U rocku v podobě Eagles ještě silnější a přesnější basy, hodně zvědavi jsme byli na ohromný zvuk bubnů u vážné hudby Fredericka Fennela, tam jsme měli velké očekávání, které 950tka napnila do posledního puntíku. Prostě basy u tohotu reproduktoru hrají skvěle! Pro využití tohoto reproduktoru by jsme doporučili větší místnost, když tak sáhněte po Q550 nebo Q750tkách.

Pokud by jste nás zatlačili do kouta a ptali se nás, která skladba se nám s danou kombinací líbila nejvíce?

Michal: Carlos Santana - Black Magic Woman je radost poslouchat na řadě Q, ať už je to regálovka Q350 nebo největší sloup Q950, hned v těsném závěsu Hotel California na menších Q350 až k neuvěření přesná!

Matěj: popová svižná hudba, např. od Jenifer Lopez byla zahrána na Q950 opravdu skvěle!

Rychlá charakteristika reproduktorů KEF řady Q?

(Jelikož to úplně nebyl cíl testu) s Creekem hrajou sehranou dvojici a potvrdily svou charakteristiku vyznačující se klidem a příjemným přednesem, ani při vyšších hlasitostech je nezaskočí žádný žánr! 

Po konci testu jsme jednoznačně blíže k názoru: spíše zainvestovat do zesilovače, napájení a kabelů, do toho posadit své oblíbené reproduktory a vytáhnout z nich maximum, oni se vám pak odvděčí!         

Jak si systém poradil s jednotlivými skladbami? 

EAGLES - HOTEL CALIFORNIA: Hotel California, New kid in town, Life in the fast lane (CD a SACD vrstva)
+ dobře kontrolované basy (u Q950 získal zvuk výrazně na hutnosti)
+ střední pásmo, čitelné kytary vystupují do popředí (poklona Q350tkám i při vyšší hlasitosti)
+ vynikající výšky
+/- hlas nevystupuje, ve stejné hladině s nástroji
 
DEPECHE MODE - BROKEN FRAME: Leave In Silence, My secret Garden (CD a SACD vrstva)
+ příjemné detaily, hlavně u kláves
+ přesné výšky, nevykřičené, hlas Dave Gahana a temnější atmosféra přehrávaných skladeb seděla o krapet více Q950tkám 
+ kontrolované basy (tomuto žánru přidaly výrazný "qlanc" Q950tky) 
+/- žádný nástroj nevyčnívá
- mohl by být více ostřejší, svižnější
 
GENESIS - We Can't Dance: Jesus He Knows me, I can't dance (CD a SACD vrstva)
+ čisté výšky, přesné středy, nutno zde zmínit hutnost a přesnost kytar hlavně u SACD vrstvy! 
- hlas Philla Colinse by mohl být u CD trochu hlasitější
 
FREDERICK FENNEL - TRITTICO (CD)
+ klidný přednes a zárověň silný na detailech
+ příjemné detailní výšky
+ kontrolované, hutné nedunivé basy
 
SACD Ultimate Collection - Volume 1: Celine Dion - That's the way it is, Jenifer Lopez - Let's get loud, Santana - Black magic woman - zde se nám potvrdili poznatky z testu:
+ Q350 celkově silné na detailech, perfektně zahrané středy, čisté výšky, kontrolované basy, Q950 navíc basová mohutnost a plný, klidný zvuk
  

Sestava

Reproduktory: KEF Q350 a KEF Q950

CD přehrávač: CREEK 100CD

Zesilovač: CREEK 100A

Napájecí kabely: Nordost Frey 2, Nordost Heimdall

Reproduktorové kabely: Nordost Heimdall, Nordost Purple Flare, Nordost White Lightning

NapájeníNordost QB4mkIINordost QRT QK1 a Nordost QRT QV2

 

Tento web zpracovává soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro personalizaci reklam. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace