info@aaaelektronika.cz +420 722 702 122

Správné umistění reproduktorů v 5 jednoduchých krocích

Správné umístění reproduktorů může být jedno z nejlepších vylepšení tvého audio systému, které je zdarma :-) Jednoduché posunutí a natočení reproduktoru může způsobit velkou změnu v prostoru a to jak k lepšímu, tak k horšímu. Jelikož je každý prostor jiný, není pomalu možné vytvořit přesný manuál, ale Nordost přišel s 5 kroky, které užije každý hifista. 

1.  Buď připraven

I když je tento proces jednoduchý a zábavný, bez správného nářadí se neobejdeš. Proto měj při ruce pásku (nejlépe malířskou), propisku, metr a vodováhu.

nástroje článek

2.  Otestování akustiky

Jak řada z vás ví, umístění reproduktorů má velký vliv na jeho výkon. K nalezení nejlepšího místa můžeš zkusit metodu zvanou "voicing the room", která jednoduše otestuje akustiku prostoru.

Stoupni si zády ke stěně za reproduktory, začni mluvit nahlas a malými krůčky jdi do středu místnosti. Jakmile najdeš místo, kde tvůj hlas zní přirozeně, tedy s co nejmenší ozvěnou a zkreslením, označ ho páskou a pokračuj dál, dokud tvůj hlas nezačně ztrácet tuto charakteristiku. Tento proces zopakuj i u boční stěny a jdi směrem ke středu, kde máš označenou předchozí pozici. Po skončení bys měl mít označenou oblast v podobě čtverce, kde umístíš reproduktor. Stejný proces opakuj na druhé straně pro druhý reproduktor. 

Tato metoda má i své nedostatky. Třeba ji nelze provést v každé místnosti a ideální pozice může být daleko od stěny, kde už překáží bežnému životu. Problém akustiky lze řešit i pomocí akustických panelů a vhodných doplňků.

3.  Vycentruj to!

Po správném umístění reproduktorů je čas k nalezení "sweet spotu", tedy pozice, odkud je vhodné hudbu poslouchat. Představ si, že reproduktory a "sweet spot" tvoří trojúhleník. Ideální místo k poslechu je vzdáleno od středu mezi reproduktory stejnou délkou, jako je délka mezi jednotlivými reproduktory. Ilustrativní obrázek Nordost pro lepší pochopení měření.

4.  Srovnání a namíření

Zde nejsou zavedena žádná striktní pravidla, jelikož opět závisí na typu místnosti a reproduktorů. Hlavní je namířit reproduktory směrem k "sweet spotu". Všechny změny musí být provedeny u obou reproduktorů, aby výsledek byl co nejlepší. Po nastavení dosáhnete lepší tónové vyrovnanosti a zpřesnění.

5.  Vyrovnání

Ujisti se, že oba reproduktory jsou vyrovnané po horizontální i vertikální stránce. Tento poslední krok zajistí, že výškové, středobasové reproduktory a woofer jsou v jedné rovině a zvuk vychází z vertikální linie. Tento krok také zajistí pevnou základnu pro woofery a ty se mohou pohybovat s maximální efektivností. 

Článek je přeložen ze stránek Nordost.

Tento web zpracovává soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro personalizaci reklam. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace