info@aaaelektronika.cz +420 722 702 122

Bez napájení se neobejdete, pořiďte si to správné

Jedna z prvních a nejdůležitějších věcí pro lepší zvuk a obraz stojí hned na samém začátku. A to je dostat do vašich komponentů čistý proud (o tom, že je zároveň chráníte a prodloužíte tím jejich životnost je uplně jasné, ale pro jistotu to zmíníme).

K dobrému zvuku a obrazu je zapotřebí dobré napájení! Když zapojujete do sítě váš nový nebo stávajicí audio-video komponent a připojíte k němu klasický dodávaný černý kabel, uděláte první chybu. Protože s tím v podstatě jen přenesete proud plný šumu a nečistot do vašeho systému. Většina uživatelů a bohužel i hifistů žije v domnění, že kvalitnější kabely a síťové filtry jsou jen pro daleko dražší komponenty, není tomu tak!

Hlavně u základnějších oddělených komponent typu CD/DVD/Blu-Ray, zesilovačů a gramofonů je napájení strašně znát (vlastní zkušenost :)). Pro představu uvedem jednoduchý příklad: když natankujete do auta nekvalitní benzín, pojedete, ale bude to škubat, auto netáhne atd. zkrátka z jízdy nebudete mít radost :/

A to samé se děje, když do vašich mazliků přivedete “nečistý“ proud. Nějak to zkrátka hraje, ale není to ono ...

Tak čím začít a.k.a krok č. 1: jako uplně první, zahodit klasické “bílé“ rozdvojky, "jezevčíky" atd! V nejhorším případě si pořiďte kvalitní přepěťovou ochranu. Ale zlepšení zvuku/obrazu se zde nedočkáte … Pro slyšitelné a viditelné zlepšení doporučuje cenově dostupnou lištu od anglické značky IsoTek, model EVO3 Sirius, která vyznává firemní krédo „čisté napětí – čistý zvuk.“

Krok č. 2: z lišty, kde se proud přefiltruje a částečně zbaví šumu a nečistot, je zapotřebí ho v této podobě dovést k vašemu komponentu kvalitním kabelem (pro základní komponenty doporučujeme kabely EVO3 Initium a EVO3 Premier). Pokud audio sekci máte spojenou např. s vaším domácím kinem nebo TV, motají se vám zde i anténní/satelitní kabely které jsou zdrojem nečistot a když k tomu připočtem i gsm/lte a další různé signály, které samozřejmě negativně ovlivní výsledný signál, doporučujeme aktivně stíněné kabely, např. EVO3 Sequel.

Krok č. 3: samotnou napájecí lištu ještě můžete vylepšít o zásuvkové adaptéry IsoTek, IsoTek ProTek dodá větší ochranu proti maivnímu přepětí a IsoPlug podpoří filtrační vlastnosti. 

To jsme se dostali k úplnému základu, co by jste mohli pra vaše audio – video mazlíky udělat :)

Velice pravděpodobně budete s výsledkem spokojeni, ale jak se často stává, budete chtít víc.

Krok č. 3: buď obměnit základní lištu za výkonější síťový filtr (komponenty EVO3 Aquarius nebo EVO3 Sigmas) a Siriuse použít např. do jiné místnosti k vaší TV a podobně. Nebo zainvestovat do tzv. pračky síťového napětí, která dodá vašemu zesilovači maximálně čistý proud a drží ho ve stálém napětí (IsoTek EVO3 Titan One) a pro vaše komponenty typu gramofon, CD, BD-DVD, D/A převodník, síťový přehrávač atd. doporučujeme IsoTek EVO3 Genesis One.

 

Tento web zpracovává soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro personalizaci reklam. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace