info@aaaelektronika.cz +420 722 702 122

Jak na výběr domácího kina?

Hned na začátku byste měli vědět, jak velké reproduktory budete potřebovat (myšleno regálové či sloupové) a kolik jich budete zapojovat? K tomu vám může pomoci velikost vaší místnosti, volný prostor či design.

RS10605_RS10605_RS10604_13612_0197-lpr

Parádní sestava Tannoy Mercury se skvělým poměrem cena výkon

Dalším důležitým faktorem je, jak budete domácí kino využívat? Tedy kolik procent bude převážně tvořit filmová a herní produkce a kolik audio část? Zde ještě můžete uvážit jaký žánr konkrétně preferujete? Tedy pop/rock/taneční atd. Pokud větší procento bude tvořit hudba, nebojte se zainvestovat trochu více, reprosoustavy se přeci jenom nepořizují na rok či dva, ale daleko delší dobu. 

Pokud tyto dva důležité faktory máte rozmyšlené, je na čase se vrhnout na výběr reproduktorů. Ale ještě před samotným výběrem reproduktorů stojí AV receiver. Jelikož už máte rozmyšlené, kolik reproduktorů budete zapojovat. Porozéhledněte se tedy po receiveru, který bude vyhovovat počtem kanálů a potřebnou konektivitou, např. počtem HDMI vstupů nebo možností streamování.

Již dnes standardně používané prostorové audio kodeky Dolby Digital a DTS rozšířily další dva moderní a dnes již masově rozšířené kodeky hlavně u filmů a her Dolby Atmos a DTS:X (přečtěte si co je Dolby Atmos), využívající až 4 horní kanály. Které se instalují cca. 1,5 až 2m od země (stará dobrá vrtačka je samozřejmě potřeba) nebo lze využít tzv. Dolby Atmos reproduktory mířící do stropu a výsledný efekt se k vám odrazí s pocitem, že zvuk jde ze shora, skvělý to vynález :) Krásným příkladem mohou být populární reproduktory KEF Q5Oa.

KEF_Q1925_Q50a_Wall_mount_RGB_lo

Reproduktory pro KEF Q50a Dolby Atmos umístěné na reproduktorech (sloupových i regálových) a na zdi

Teď tedy jaké reproduktory vybrat? Obecně platí, že do menší místnosti cca. do 20m^2 se lépe rozehrávají regálové reproduktory, o basy se nebojte, ty obstará subwoofer.

Pokud máte větší místnost nad 20m^2, přední sloupové reproduktory budou lepší volbou. Jak na regálové, tak i na sloupové reproduktory se dají položit Dolby Atmos reproduktory. Tzn. že i v malé místnosti si můžete dopřát 3D zvuk obklopující nejen ze stran, ale i ze shora (podmínkou je rovný nijak neupravený strop).