info@aaaelektronika.cz +420 722 702 122

Vše co vás zajímá o Dolby Atmos

Co je Dolby Atmos?  

Je to nejnovější, nejdokonalejší prostorový 3D zvukový formát (i když tradiční konkurent vyšel nedávno se svým DTS:X ale o tom až někdy příště) využívaný v nejlepších kinosálech, který si nyní můžete užít i u vás doma!

Rozdíl oproti klasickému stereu a domácimu kinu nejlépe vysvětlí video níže:

Jak funguje Dolby Atmos

Konfigurace je revoluční v tom, že přínáší ke klasickému prostorovému zvuku 5.1 nebo 7.1 ještě preferenční, chcete-li efektové horní 2 nebo 4 kanály. Tedy 11.1 nebo-li 7.1.4.

Dolby Atmos KEFDolby Atmos KEF (1)

Kde najdu a jak využiji Dolby Atmos?

Převážně filmová produkce na Blu-Ray nosičích se dnes již stává standardem. A zkrátka nepřijdou ani majitelé herních konzolích Playstation 4 a Xbox one, kde se hraní ve 3D zvuku stává velkým zážitkem a otvírá novou dimenzi hraní.

Co potřebuji k Dolby Atmos?

Základem je AV receiver s audio kodekem Dolby Atmos, Blu-Ray přehrávač nebo již zmíňovaná herní konzole, nejen že si na ni zahrajete herní pecky ale přehrává i Blu-Ray filmy (pozn. xbox one S a X přehrává i 4k blu-ray).

Minimální počet reproduktorů je 7 kusů, pro nejdokonalejší zážitek doporučujeme 11 reproduktorů a 2 subwoofery + vhodnou kabeláž a příslušenství. 

Musím instalovat horní efektové reproduktory do stropu?

Ne, například efektové reproduktory od firmy KEF přináší dokonalé řešení v audiofilní kvalitě. Lze je umístit na přední, zadní reproduktory, či na zeď. Konstrukčně je výškový měnič umístěn šikmě, v případě umístění na reproduktor vyzařuje zvuk do stropu, který ho následně odrazí k posluchači (podmínkou je rovný a jinak neupravovaný protihlukový strop). Pokud je umístěn za zeď, posílá zvuk přímo do prostoru.

Jak docílím nejlepšího nastavení Dolby Atmos?

Velice jednoduše! Připojením mikrofonu, který je standardně součástí AV receiveru. Tady se musíme zmínit o pravděpodobně jednom z nejvyspělejších kalibračních systémů nastavení reproduktorů Dirac, který je součástí AV receiverů ARCAM. Majitelé AV receiverů značky Pioneer využijí kalibrační software MCACC, jenž detailně zanalyzuje místnost.

Co když filmový nosič nebo hra nepodporuje 3D zvuk, využiji moji sestavu?

Ano, AV receiver využije všechny vaše reproduktory i tak! (doporučení týmu: hlavně živě nahrané koncerty na Blu-Ray a DVD nosičích se stávají opravdovým hudebním zážitkem).

Nezapomeňte článek komentovat, lajkovat a sdílet! :-) A pokud máte dotaz, tak nás kontaktujte!

Tento web zpracovává soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro personalizaci reklam. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace